Po poti novejše zgodovine Dolenjska – Bela krajina

Po poti novejše zgodovine Dolenjska – Bela krajina

Naslov: DC Dolenjska, Bela krajina in Posavje
Kontakt: Andrerja Tomažin
E-pošta: dolenjska@csod.si; belakrajina@csod.si
Telefon: 041-282-196

ŠOLE:    Prosti termini > Prijavnica  

PO POTI NOVEJŠE ZGODOVINE DOLENJSKA – BELA KRAJINA

Novo mesto, ki so ga domačini imenovali že vse od začetka ustanovitve leta 1365 je v zaključku 19. stoletja doživel razvoj. Ustanovljena so bila v mestu številna narodna društva, zgrajen prvi narodni dom na Slovenskem, zgrajena bolnišnica, Kandijski most in posamezne javne zgradbe zunaj mestnega obzidja, kar nakazuje na močno širitev mesta v 20. stoletju. Posebnosti mesta, zgradb, ustanov, življenja in delovanja pomembnih prebivalcev bomo spoznali ob krožnem sprehodu skozi mestno jedro Novega mesta.

Prva in druga svetovna vojna sta močno ustavili razvoj in napredek mesta. Močan vpliv dogajanj med in v svetovnih vojnah si ogledamo na stalni razstavi Novejše zgodovine v Dolenjskem muzeju. Tako se je mesto, po drugi svetovni vojni, izvilo izven srednjeveškega obzidja z nastankom številnih industrijskih obratov, pospešene urbanizacije z ustanovitvijo šolskih, zdravstvenih in kulturnih ustanov in zelo spremenilo svojo podobo mesta v drugi polovici 20. stoletja.

Prav tako so na Dolenjskem prvi znaki za samostojno Slovenijo 25. junija 1991. Novo mesto je v 21. stoletju prevzelo trdno vodilno mesto v jugovzhodnem delu Slovenije kot osrednje gospodarsko, upravno, kulturno, versko, izobraževalno in športno središče Dolenjske.

V gozdovih Kočevskega roga si ogledali in spoznali Bazo 20. V dveh lesenih barakah bomo na stalni razstavi spoznali vlogo sedeža političnega vodstva narodnoosvobodilnega gibanja med drugo svetovno vojno. Ob tem bomo spoznali tudi druga dogajanja v tem obdobju. Prav tako spoznamo krajino z geološko sestavo ter značilnimi rastlinskimi in živalskimi vrstami.

Preko razgibane pokrajine bomo skozi Semič in ob izviru reke Krupe nadaljevali pot do Otoka. V času druge svetovne vojne so v Beli krajini delovala vojaška letališča in spuščališča. V spomin na zavezniško pomoč narodnoosvobodilni vojski in na evakuacije številnih ranjence je postavljeno ameriško letalo DC-3, ki si ga bomo ogledali.

V Metliki, v mestu na sončni strani Gorjancev, bomo spoznali staro mestno jedro imenovano Plac, na treh med seboj povezanih trgih, z bogato kulturno dediščino. Skozi pogled novejše zgodovine je bila Metlika v marsičem prva; prva požarna bramba na Slovenskem, prvo čitalnico, hranilnico in posojilnico na Dolenjskem in v Beli krajini, prvo belokranjsko sokolsko društvo in eno najstarejših godb na Slovenskem. Grad Metlika z Belokranjskim muzejem hrani bogate zbirke od katerih si bomo ogledali zbirko novejše zgodovine. V parku pod gradom Metlika so zgodovinska obeležja in kipi posvečeni pomembnim osebam novejše zgodovine. V zaključnem delu se udeležimo učni ure v muzejski OŠ pred 60 leti in pot enodnevne dejavnosti nadaljujemo z vožnjo preko Gorjancev do Novega mesta.

Program je primeren za učence in učenke 3. triade osnovnih šol ter za dijake in dijakinje srednjih šol.
Primeren je tudi kot zaključna strokovna ekskurzija za 8. in 9. r. OŠ.

Doplačila:
Dolenjski muzej in Baza 20
Grad Metlika in Belokranjski muzej / Slovenski gasilski muzej
Šolska ura v muzejski osnovni šoli.

E-novice o razpisih, aktivnih počitnicah, prostih terminih …